ODWIEDŹ NAS TEŻ NA : http://www.moktis.pl/

O Kinie

 

Sala widowiskowa
Kino OAZA
działa w budynku Teatru im. Stefana Jaracza w Otwocku i tak jak teatr funkcjonuje w strukturach Miejskiego Ośrodka Kultury, Turystyki i Sportu w Otwocku.

Kino posiada jedną salę z blisko 200 miejscami z których 37 znajduje się na balkonie. Sala jest wentylowana i klimatyzowana. Projekcje filmowe odbywają się w systemie 2D a wysokiej klasy nagłośnienie doskonale współgra ze znakomitą akustyką sali.
Sala kinowa jest jednocześnie miejscem koncertów, spotkań okolicznościowych a przede wszystkim domem dla Amatorskiego Teatru Miejskiego im. Stefana Jaracza, który jest drugim po „Fredrum” najstarszym teatrem amatorskim w Polsce. Z tego powodu seanse kinowe odbywają się z mniejszą częstotliwością.
Kino dostosowana jest do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Kino należy do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych oraz powstało dzięki dofinansowaniu z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

HISTORIA
Budynek obecnego kina został wybudowany w latach dwudziestych XX w. przez rodzinę Nuswaldów (Nusfeldów). Początkowo funkcjonowała tu spółka Kinoteatr „Świt”. Było to jedno z pierwszych stałych, niemych jeszcze kin w Otwocku. W roku 1931 spółka zbankrutowała i nakazem sądu została zlikwidowana. Kino jednak działało dalej. Przedsiębiorczy Nuswaldowie zmienili jedynie jego nazwę na „Oaza”.

Kino Oaza około roku 1939
W roku 1935 zostało zmodernizowane i rozbudowane. Już jako kino dźwiękowe funkcjonowało do wybuchu II wojny światowej. Widownia nie była w układzie amfiteatralnym a goście siedzieli na ustawionych krzesełkach. Jednorazowo sala mieściła 300 osób. Projektory znajdowały się w metalowej budce z tyłu budynku.

Bilet do kina Oaza z lat 30. XXw.
W okresie okupacji Niemcy zarekwirowali obiekt i wyświetlali tu swoje filmy fabularne, kroniki wojenne i filmy propagandowe. Jednak ze względu na nikłe zainteresowanie mieszkańców, kino zamknięto a obiekt przeznaczono na magazyn. W roku 1944 pod nadzorem Niemców w budynku na nowo zorganizowano kino. Grano przede wszystkim niemieckie filmy fabularne i propagandowe. Można też było zobaczyć wątpliwej jakości produkcje włoskie i hiszpańskie. Z zachowanych relacji wynika, że na ekranie pojawiały się również filmy pornograficzne.

Funkcjonujące kino zwróciło uwagę lokalnych struktur Armii Krajowej. Dowódca Dywersji naszego Rejonu ppor. Zygmunt Migdalski „ZZ” przeprowadził na początku kwietnia 1944 roku akcję, w wyniku której uszkodzone zostały projektory. Przerwa w funkcjonowaniu kina trwała około dwóch tygodni. 20 maja 1944 r. Migdalski przeprowadził akcję, która zakończyła się wysadzeniem całej aparatury projekcyjnej.

Nikt z rodzeństwa Nuswaldów, przedwojennych właścicieli kina, nie dożył końca wojny. Motel poległ walcząc w szeregach Wojska Polskiego we wrześniu 1939 r., Wolf zginął rozstrzelany w Śródborowie 11 listopada 1939 r. za to, że ukrył broń lub materiały wybuchowe. Rajzla i Chana zostały zamordowane w sierpniu 1942 r. w komorze gazowej obozu zagłady Treblinka. 

Po wojnie budynek służył jako ośrodek kultury i siedziba Amatorskiego Teatru  im. Stefana Jaracza. Sporadycznie odbywały się w nim projekcje filmowe, jednak kino nie powróciło do budynku.  

Budynek dawnego kina Oaza. Lata 60 XXw.

Ta sytuacja zmieniła się w roku 2017, kiedy to gmach doczekał się zakończenia generalnego remontu i rozbudowy. W nowoczesnym wnętrzu, dysponującym wygodnymi fotelami, klimatyzacją i całym szeregiem nowoczesnych systemów aż prosiło się o przywrócenie dodatkowej funkcji kina.
Okazja nadarzyła się szybko. Już we wrześniu tego samego roku, Otwockie Centrum Kultury uzyskało dofinansowanie z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej na utworzenie w budynku kina. Dzięki ogromnej przychylności władz miasta i radnych, brakujące środki udało się pozyskać z budżetu miasta.
Prace związane z realizacją projektu utworzenia kina będą trwały do końca 2017 r..
Pierwszy seans odtworzonego Kina Oaza odbył się w połowie stycznia 2018 r.

Budynek. Stan obecny